Bierzemy na tapetę jeden z popularniejszych w Polsce kierunków wspinaczkowych jakim jest Paklenica. Znana naszym rodzimym wspinaczom od czasów słusznie minionych. Żelazna kurtyna za którą wychylać się mogli tylko nieliczni, spowodowała że szukaliśmy miejsc do wspinania po wschodniej stronie. Cała Chorwacja, od północy na południe, choć usiana jest atrakcyjnymi miejscami wspinaczkowymi, to Paklenica stała się ulubionym miejscem polskich wspinaczy i tak pozostało do dzisiaj. Rejon ten charakteryzuje się dużą ilością dróg sportowych i tradowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Parku Narodowym Paklenica jest Anića Kuk, na której znajduje się ponad 100 różnej trudności dróg wspinaczkowych. To zróżnicowanie trudności oraz długości dróg a także bliskość morza (co jest niewątpliwym atutem zwłaszcza na dzień restowy) czyni Paklenicę niezwykle kuszącym miejscem.
Paklenica, a dokładnie Park Narodowy Paklenica położony jest w górach Velebit, w północnej Dalmacji w pobliżu miasta Starigrad. Rejon ten charakteryzuje się zróżnicowanymi formami krasowymi, jaskiniami, bogatym światem roślin i zwierząt. Nazwa Paklenica pochodzi od żywicy sosny czarnej tzw. pakliny, którą wykorzystywano między innymi w medycynie. Teren parku narodowego umożliwia uprawianie różnego rodzaju aktywności fizycznych od jazdy na rowerze, kajakarstwa, rafting, wspinaczkę po popularny trekking. W granicach parku znajdują się niezwykle kuszące do zdobycia szczyty. Vaganski vrh (1757 m n.p.m.) to najwyższy szczyt pasma Welebitu. Drugi w kolejności jest Sveti brdo (Święta góra; 1753 m n.p.m.). Ciekawostką jest to, że to właśnie tu w nakręcono ekranizację słynnej powieści Karola Maya o Winnetou. Fani tej powieści mogą samodzielnie podążyć po Welebicie śladami znanego Indianina z plenienia Apaczów.
Velika Paklenica i widoczny po prawej stronie Kuk od Skradelin
Lokalizacja i dojazd
Jeśli wybieracie się tam pierwszy raz to bądźcie czujni, gdyż w Chorwacji znajduje się wieś o identycznej nazwie położna również w górzystym rejonie, jednak oddalona o prawie 400 kilometrów od naszego właściwego celu. Z Polski możecie się tam dostać lecąc samolotem lub jadąc samochodem. My w tym artykule skupimy głównie na podróży samochodowej. Podróż zajmuje kilkanaście godzin. Jadąc przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry i Słowenię należy zaopatrzyć się w winiety autostradowe. Można je zakupić z domu za pośrednictwem strony internetowej winiety-online.pl. Winiety na Chorwackie autostrady zakupimy tak jak w naszym rodzimym kraju w budce autostradowej. Z własnego doświadczenia radzimy w Austrii uważać na fotoradary, a jadąc przez Słowenię można pokusić się o ominięcie płatnych autostrad. Nie nadłożycie wiele drogi, ze względu na krótki odcinek jakim jedzie się przez Słowenię. Zaoszczędzicie kilka euro, jednocześnie ciesząc się urokliwą trasą która wiedzie wzdłuż pięknych i urokliwych Słoweńskich lasów.
Wstęp do parku narodowego
Wstęp do parku narodowego jest płatny. Pełen cennik znajdziecie pod adresem np-paklenica.hr/en/price-list-en. Warto dodać, że istnieje możliwość wjechania samochodem do parku i zaparkowania w dolinie, nieopodal pierwszych dróg wspinaczkowych lecz parking jest płatny i kosztuje 10kn.
Na drodze Nosorog 4b+ (Kukovi Ispod Vlake), w tle parking w dolinie
Noclegi w Starigradzie
Pokoje, apartamenty lub pola namiotowe można wynająć w samym Starigradzie. Ofert wynajmu w mieście jest bardzo dużo. Miasteczko jest dość małe a park narodowy znajduje się w tak bliskiej odległości, że na wspinanie możemy chodzić pieszo bez potrzeby dojeżdżania samochodem. Jednym z bardziej znanych wspinaczkowych kempingów jest Kamp Anića kuk który mieści się pod adresem Paklenička 17. Można tam wjechać kamperem lub postawić namiot.
Mieliśmy również okazję nocować w Bluesun Camp. Jest to miejsce gdzie można zaparkować kamperem lub wynająć domek na kółkach. Nam udało się wynająć domek znajdujący się bezpośrednio nad morzem, gdzie miło spędzaliśmy wieczory po dniu wypełnionym wspinaniem.
Domki na kółkach w Bluesun Camp
Plaża przed "domkami na kółkach"
Wspinanie w Paklenicy
W Paklenicy mamy do wyboru cały szereg dróg wspinaczkowych. Obite drogi sportowe znajdują się w dolinie. To idealne miejsce dla początkujących wspinaczy lub na wspinanie rodzinne. Sektor ten jest opisany w przewodniku wspinaczkowym Paklenica w części „A”.
Wielowyciągowe drogi w tym drogi wspinaczkowe do wspinania z własną asekuracją o trudnościach od 3 do 8 znajdziemy w rejonach opisanych w przewodniku jako sektory:
D - Kukovi ispod Vlake
E - Debeli kuk
F - Maniti Kuk
G - Anića Kuk
H - Veliki Čuk
I - Mali Čuk
J - Kuk od Skradelin
Idąc doliną co rusz napotykamy tabliczki z oznaczeniami, które kierują nas do konkretnej drogi wspinaczkowej albo do konkretnego sektora.
Tabliczki w dolinie wskazujące kierunek dojścia
Cały rejon jest usiany klasykami a więc znanymi od lat, cieszącymi się dobrą sławą drogami wspinaczkowy o wyjątkowej urodzie. Oto kilka z nich.
- Anića Kuk:
- Akademski 5a (długość drogi 180m)
- Karabore 5c (długość drogi 120m)
- D. Brahm 5c+ (długość drogi 300m)
- Domzalski 6a (długość drogi 120m)
- Mosoraski 6a (długość drogi 350m)
- Ljubljanski 6a+ (długość drogi 220m)
- Velebitaski 6a+ (długość drogi 350m)
- Subara direkt 6c+ (długość drogi 350m)
- Klin 6c+ (długość drogi 350m)
- Rajna 7a (długość drogi 350m)
- Jenjavi 7a+ (długość drogi 350m)
- Nema Dinka do Dinka 7b (długość drogi 290m)
- Gaz 7b (długość drogi 350m)
- Kukovi ispod Vlake:
- Nosorog 4b+ (długość drogi 150m)
- Lidijin 5a (długość drogi 90m)
- Debeli kuk:
- Zgreseni 5b (długość drogi 100m)
- Diagonalka 6a+ (długość drogi 200m)
- Slovenski 6a+ (długość drogi 200m)
- Veliki Cuk:
- Kanjonski 3+ (długość drogi 300m)
- Centralni kamin 5a (długość drogi 180m)
- Celjski stup 5a (długość drogi 150m)
- Karamara sweet temptations 6a+ (długość drogi 110m)
- Veliki Vitrenik:
- Oliver Dragojevic 3 (długość drogi 150m)
- Oprosti mi pape 4a (długość drogi 110m)
Opisy wszystkich dróg wspinaczkowych znajdziecie w przewodniku wspinaczkowym Paklenica autorstwa Borisa Cujic'a. Oprócz przewodnika możecie się również zaopatrzyć w mapę masywu Anica Kuk z planem dróg wspinaczkowych w dużym formacie oraz mapę ścienną w formie plakatu.
Wspinanie w innych rejonach Chorwacji
Pamiętajcie, ze cała Chorwacja jest usiada rejonami wspinaczkowymi od północy na południe. Jeśli szukacie nowych lub mniej obleganych rejonów wspinaczkowych to koniecznie zaopatrzcie się w przewodnik wspinaczkowy po Chorwacji autorstwa Borisa Cujica. Pamiętajcie, że przewodnik ten nie zawiera w sobie opisu Paklenicy.
Mapa z rejonami wspinaczkowymi opisanymi w przewodniku wspinaczowym Croatia
Comments (0)