×

Czekan to obok raków i lawinowego ABC nieodzowny element zimowego ekwipunku. Niezależnie czy zamierzasz uprawiać turystykę, wspinać się czy też jeździć na skiturach, czekan warto mieć zimą zawsze ze sobą. Czekany dzielą się zasadniczo na trzy grupy. Różnią się budową i przeznaczeniem. Czekany turystyczne z prostym styliskiem, są czekanami które mają zadanie wyhamować zsuwanie się po śniegu oraz wspomóc zachowanie równowagi, zarówno na zejściu oraz podejściu. Czekany techniczne z wygiętym styliskiem to nieco bardziej zaawansowane modele przeznaczone do turystyki wysokogórskiej i lodowcowej oraz skitouringu. Ich stylisko jest zazwyczaj lekko wygięte, posiadają gumową rękojeść a czasem wspornik nas dłoń. Najbardziej zaawansowane technicznie czekany przeznaczone są do wspinaczki po lodospadach oraz skalnych drogach drytoolowych. Takie czekany, zwane potocznie dziabkami, posiadają mocno zakrzywione stylisko, ogumowaną rękojeść oraz miejsce na wpięcie lonży do czekanów. Doskonale sprawdzą się podczas wspinaczki po lodospadach, w skale oraz na naszych tatrzańskich zimowych drogach wspinaczkowych gdzie występują zmrożone trawki.

Konstrukcja poszczególnych rodzajów czekanów różni się w zależności od ich przeznaczenia. Czkany różnią się wagą, rodzajem ostrza oraz długością. Dobierz odpowiedni model, którzy zapewni ci bezpieczeństwo oraz pozwoli uprawiać ulubiony zimowy sport górski.

Klasyczny czekan turystyczny

Klasyczne czekany z prostym styliskiem zwane również czekanami turystycznymi to idealne rozwiązanie jeśli zamierzamy wybrać się zimą w Tatry i wejść na Kozi Wierch lub Rysy. Czekan taki zapewni nam podparcie zarówno podczas podejścia jak i zejścia. Czekan trzymamy za jego górną część, za głowicę i wbijamy przy każdym kroku w śnieg. Niezwykle ważne jest aby prawidłowo dobrać jego długość. Trzymając czekan za górną część – za ostrze – powinien on sięgać do połowy łydki. Czekan turystyczny ma umożliwić nam zatrzymanie jeśli zaczniemy się zsuwać po śniegu. Czekany klasyczne wyposażone są w łopatki którymi możemy wybijać stopnie w śniegu i lodzie. Warto zaznaczyć iż ostrza są zespolone ze styliskiem i nie ma możliwości ich wymiany. Czekany turystyczne są to czekany typu 1, kiedyś oznaczane były symbolem B (Basic).

Czekan techniczny i skitourowy

Czekany z wygiętym styliskiem to modele techniczne przeznaczone do bardziej zaawansowanej turystyki górskiej, lodowcowej oraz do skitouringu. Takie czekany mogą być również wykorzystywane na trudniejszych drogach gdzie występują elementy wspinaczki. Czekany techniczne są czekanami typu 2 i wciąż oznaczane są symbolem T. Ich ostrze oraz stylisko mają zwiększoną wytrzymałość. Czekan techniczny często dostarczany jest z pętlą nadgarstkową lub wspornikiem na dłoń. Długość czekana do skitouringu dobierana jest podobnie jak czekana turystycznego z tym że, powinien być on nieco krótszy. Czekany techniczne wyposażone mogą być w łopatkę lub młotek a ich ostrza mogą być wymienne.

Czekan wspinaczkowy

Czekany wspinaczkowe to najbardziej zaawansowane modele przeznaczone do ekstremalnej wspinaczki po lodospadach oraz zimą w skale. Posiadają one mocno wygięte stylisko. Nie są to czekany turystyczne i zasadniczo nie powinny być one używane jako czekany turystyczne, właśnie ze względu na swoją ergonomię. Ostrza czekanów są wymienne i producenci zazwyczaj oferują różne rodzaje ostrzy takie jak ostrza do lodu, ostrza do dróg mikstowych oraz ostrza do drytoolu. Czekany mogą być wyposażone w łopatkę, młotek lub zakończone płasko. Wiele modeli umożliwia również wymianę młotka i łopatki. Tak szeroki zakres modyfikacji umożliwia dopasowanie czekanów do drogi na której zamierzamy się wspinać. Czkany wspinaczkowe są czekanami typu 2 i posiadają oznaczenie T. Warto wiedzieć, że ostrze oraz stylisko certyfikuje się osobno i każdy z tych elementów oznacza się osobno. Dlatego symbol litery T znajdziecie zarówno na stylisku jak i na ostrzu czekana.

Czekany stalowe, aluminiowe oraz z włókna węglowego

W naszej ofercie znajdują się czekany wykonane ze stali, aluminium oraz z włókna węglowego. Warto wiedzieć że czekan nie musi być wykonany w całości w jednego materiału. Stylisko oraz ostrze mogą być wykonane z innych materiałów. Czekany stalowe cechują się większą wytrzymałością a ostrza stalowe są bardziej odporne na stępienie. Niestety ich wadą jest wysoka waga. Czekany aluminiowe to czekany ultralekkie przeznaczone dla osób ceniących niską wagę. Decydując się na czekan aluminiowy musimy być świadomi jego ograniczeń: aluminium jako materiał miękki jest bardziej podatny na stępienie. Czekany z włókna węglowego to prawdziwa nowość wśród czekanów technicznych! Styliska wykonane z kewlaru są ultralekkie, lżejsze nawet od tych wykonanych z aluminium. W tego typu czekanach technicznych stosuje się ostrza stalowe przeznaczone do twardego lodu. W naszej ofercie znajdziesz czekany z włókna węglowego polskiej firmy Molecule Alpine.

Autor

Amadeusz Lisiecki

Doświadczony taternik jaskiniowy, wspinacz, fotograf, ratownik medyczny i ratownik jaskiniowy, rekonstruktor historyczny epoki wczesnego średniowiecza.  wykształcenia inżynier informatyk oraz dyplomowany ratownik medyczny. Technik linowy z uprawnieniami IRATA. Uczestnik wypraw jaskiniowych w Alpy oraz Kaukaz. Dwukrotnie zszedł na dno najgłębszej jaskini świata Krubera-Voronia. W swojej działalności wysokogórskiej zdobył Mount Black oraz Kazbek.

Założyciel i właściciel sklepu górskiego i turystycznego 9c.pl. Wychowanek oraz wieloletni członek Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Członek Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Product added to wishlist
Product added to compare.

Store 9c.pl uses cookies in order to provide services in accordance with our regalam. You can specify the conditions for storing or accessing cookies in your browser.