Jaką żywność zabrać na wyprawę i jak ją przechowywać? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby które wyruszają na daleką wyprawę w góry ale także ci którzy chcą się przygotować na ciężkie czasy, tzw. prepersi. Nie zależnie od tego czy najbliższy miesiąc spędzimy z dala od cywilizacji na lodowcu, pustyni lub w górach, czy też przygotowujesz swój dom na nadejście apokalipsy, to temat żywności dotyczy Ciebie.
Oto kilka kluczowych cech które powinna mieć idealna żywność:
- Powinna mieć długi termin przydatności a jednocześnie być pozbawiona konserwantów i chemicznych dodatków,
- Powinna być łatwa i szybka do przygotowania,
- Powinna być lekka i nie powinna zajmować dużo miejsca w plecaku,
- Powinna mieć odpowiednie składniki odżywcze,
- Być smaczna!
Ciepły posiłek w plenerze, na wyprawie w górach lub jaskini! Oczywiście że tak!
Spotkałem się z osobami które robią zapasy mąki, ryżu lub makaronu. Widziałem też na wyprawach górskich kaszę i warzywa! Pozostaje jeszcze kwestia z czym zjeść ten makaron i ryż? A co z mąką? Można jeść podpłomyki! Jest to jakieś rozwiązanie choć nie wyobrażam sobie noszenia w plecaku kilku kilogramów makaronu czy ryżu, tak samo jak nie wyobrażam sobie długiego gotowania na wyprawie i mozolnego przygotowywania posiłku. Nie tędy droga.
Czym jest żywność liofilizowana?
Ludzkość od zarabia dziejów suszyła żywność gdyż produkty pozbawione wody najzwyczajniej się nie psują tak szybko! Rozwój technologii wyniósł ten proces na wyższy, efektywniejszy poziom. Tak powstały liofilizaty. Żywność która swoje pochodzenie zawdzięcza technologii kosmicznej dzisiaj jest dostępna dla każdego. Gotowe dania liofilizowane to pełnowartościowa żywność która została w procesie produkcji pozbawiona wody. Żywność taka zachowuje składniki odżywcze oraz smak. Żywność taka ma bardzo długi czas przydatności. Są to gotowe dania o niskiej wadze - średnio jeden posiłek ma około 100-200 gramów! Bez problemu w jednym plecaku jesteś w stanie zmieścić racje żywnościowe na cały miesiąc! Jest to żywność idealna na górskie wyprawy i dla prepersa. Możesz zrobić zapasy żywności w swojej piwnicy i być przygotowanym na ciężkie czasy. Żywność taką zabierzesz ze sobą wszędzie: do plecaka, do samochodu, na kemping oraz do jachtu. Proces przygotowania polega na zalaniu wrzątkiem - to wszystko. Po kilku minutach mamy smaczny i gotowy do spożycia posiłek.
Gotowe liofilizowane dania obiadowe
W naszej ofercie mamy liofilizaty firmy Tactical Foodpack z 6 letnią datą przydatności co jest prawdziwym ewenementem! Tak długi okres przydatności do spożycia został osiągnięty dzięki zastosowaniu najdoskonalszego procesu liofilizacji oraz odpowiedniego dobrania składników, które naturalnie cechują się podatnością do długiego przechowywania. Dania są różnorodne: mięsne i wegetariańskie, z ryżem i z makaronem, na ostro i słodko-kwaśno. Zobacz naszą ofertę gotowych dań liofilizowanych Tactical Foodpack.
Liofilizowane owoce
W naszej ofercie znajdziesz również liofilizowane owoce. W naszej ofercie znajdziesz cały szereg owoców takich jak mango, czarna porzeczka, aronia, gruszka, jagoda, jeżyna, mandarynka, morela, wiśnia, banany, jabłko, malina, truskawka czy kokosy. Owoce takie zazwyczaj są pokrojone w plastry lub w kostki. Mniejsze owoce są liofilizowane w całości. Tak przygotowane owoce możemy jeść w całości podobnie jak chipsy lub dodać do jogurtu lub shake. Zobacz naszą ofertę owoców liofilizowanych Polskiej marki Elena.
Autor
Amadeusz Lisiecki
Doświadczony taternik jaskiniowy, wspinacz, fotograf, ratownik medyczny i ratownik jaskiniowy, rekonstruktor historyczny epoki wczesnego średniowiecza. wykształcenia inżynier informatyk oraz dyplomowany ratownik medyczny. Technik linowy z uprawnieniami IRATA. Uczestnik wypraw jaskiniowych w Alpy oraz Kaukaz. Dwukrotnie zszedł na dno najgłębszej jaskini świata Krubera-Voronia. W swojej działalności wysokogórskiej zdobył Mount Black oraz Kazbek.
Założyciel i właściciel sklepu górskiego i turystycznego 9c.pl. Wychowanek oraz wieloletni członek Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Członek Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.
Comments (0)