Spark to innowacyjny przyrząd zjazdowy, bazujący na modelu Sirius. Jego wszechstronny charakter, praktyczność oraz trwałe materiały zyskały mu liczną grupę zadowolonych użytkowników, którzy nie wyobrażają już sobie pracy bez niego. Urządzenie łączy najciekawsze rozwiązania na rynku z atrakcyjnym designem oraz kompaktowymi wymiarami. Sprawdzi się zarówno w typowym dostępie linowym, ratownictwie czy arborystyce.
Wersja taktyczna
Od klasycznego Sparka, odmiana Tactical różni się kolorystyką - całość wykonano w ciemnych, maskujących barwach umożliwiających operowanie przyrządem przez służby specjalne. Wersja Tactical posiada również dodatkową certyfikację ANSI oraz jest uwzględniona na liście kodów NSN, identyfikujących produkty dopuszczone do użycia przez wojska NATO.
Brak antypanika
W przeciwieństwie do modelu Sirius, Spark nie posiada blokady antypanicznej. Dzięki temu zaawansowani użytkownicy czy ratownicy mogą zjeżdżać jeszcze szybciej, płynniej oraz precyzyjniej. Zjazd obsługiwany jest za pomocą wygodnej, profilowanej rączki, która dodatkowo zabezpieczona jest metalową zapadką - jest ona intuicyjna i łatwa w obsłudze, nawet w rękawiczkach.
Dodatkowy punkt wpięcia
Oczko umieszczone na szczycie Sparka zdecydowanie odróżnia go od konkurentów. Ta - wydawałoby się - mała zmiana pozwala chociażby na użycie przyrządu w zaawansowanych systemach wielobloczkowych. Umożliwia również bardziej złożone aplikacje ratownicze czy ewakuacyjne.
Intuicyjna droga prowadzenia liny
Jednym ze znaków wyróżniających Sparka jest innowacyjny sposób wpinania liny. Przede wszystkim, instalujemy ją zgodnie z przebiegiem, to znaczy od góry. Na linie nie powstaje w ten sposób żadne załamanie, skręcenie czy przegięcie, co znacząco zwiększa jej żywotność. Tego typu metoda jest dużo bardziej intuicyjna oraz bezpieczniejsza dla użytkowników. Sama instalacja może odbyć się z przyrządem cały czas wpiętym do uprzęży. Specjalnie wyprofilowany punkt wpięcia pozwala na otworzenie okładziny z wpiętym karabinkiem, co praktycznie eliminuje ryzyko upuszczenia przyrządu podczas jego zakładania. Tego typu konstrukcja ułatwia także podchodzenie.
Ergonomiczna budowa
W czasie projektowania Sparka jego twórcy bardzo dużo uwagi i energii poświęcili na szukanie rozwiązań, które wyeliminowałyby niebezpieczne błędy czy problemy powstające w czasie pracy z tego typu urządzeniami. Jednym z pierwszych problemów, z którym sobie poradzili, było ryzyko niezamknięcia przyrządu podczas zjazdu. W przypadku Sparka, otwarta okładzina zatrzaskuje się samoczynnie pod obciążeniem, wykluczając szansę pojawienia się tego typu sytuacji. Czyni to z donośnym klikiem, dodatkowo upewniając użytkownika o zablokowaniu. Oprócz niej producent zastosował też ruchomą krzywkę, która pozwala na precyzyjne, manualne dozowanie luzu przy małym obciążeniu - na przykład przy lekko pochyłym dachu lub tuż nad ziemią.
Funkcja ratownicza
Spark może być używany w czasie sytuacji ratowniczych, obsługując maksymalne obciążenie do 250 kg. Jednak nie tylko dopuszczalna masa będzie pomocna w awaryjnych momentach - o jak najszybsze i najbezpieczniejsze opuszczenie poszkodowanego zadba także rączka odblokowująca, na czubku której umieszczono oczko do przewiązania repa. Jego instalacja, w połączeniu z wpięciem karabinka do górnego punktu, pozwala na obsługę przyrządu zdalnie, z ziemi czy zlokalizowanej niżej platformy.
Wyjątkowo kompaktowe wymiary
Pomimo wszystkich wymienionych powyżej rozwiązań, Spark to wciąż wyjątkowo kompaktowe urządzenie, które spokojnie mieści się w dłoni. Mierzy zaledwie 175 mm wysokości oraz 79 mm szerokości, a dodatkowo - pomimo wykonania w całości z metalu - waży zaledwie 510 g. Dzięki temu przyrząd nie będzie nadmiernym obciążeniem przy szpejarce czy podczas transportu w plecaku. Małe wymiary oznaczają również bezproblemową instalację oraz obsługę równolegle dwóch Sparków obok siebie.
Szeroki zakres obsługiwanych lin
Spark może współpracować z linami o średnicach od 10 mm do 12 mm. Tego typu zakres oznacza, że przyrząd będzie kompatybilny z większością modeli dostępnych na rynku. Przemyślana budowa gwarantuje z kolei, że urządzenie nie będzie uszkadzało delikatnych włókien liny.
Wykonany w całości z metalu
Wszystkie elementy Sparka zostały wykonane w 100% z metalu - zależnie od fragmentu, jest to aluminium albo stal. Wśród wielu korzyści płynących z takiej konstrukcji wymienić można między innymi znacznie większą trwałość oraz wytrzymałość urządzenia na potencjalne uszkodzenia. Ułatwia to także czyszczenie przyrządu, a dodatkowo zwiększa jego odporność termiczną.
Indywidualny numer seryjny oraz nieograniczony okres użytkowania
Każdy z produktów SKYLOTEC posiada indywidualny numer seryjny oraz dokładną datę produkcji (miesiąc i rok). Dzięki takiemu rozwiązaniu coroczna rewizja takiego produktu jest znacznie łatwiejsza. Dodatkowo, wszystkie produkty metalowe autorstwa SKYLOTEC posiadają nieograniczoną datę ważności - innymi słowy, tak długo, jak zachowują pełną użyteczność oraz da się odczytać ich oznaczenia, mogą być używane w czasie prac na wysokości. Należy przy tym oczywiście pamiętać o regularnej kontroli wzrokowej oraz funkcjonalnej, zgodnie z instrukcją obsługi oraz lokalnymi wymaganiami.
Pełna certyfikacja przemysłowa
Przyrząd spełnia wszystkie aktualne założenia norm EN 341, EN 12841, EN 15151. O odpowiednie parametry produkcji dba wdrożony przez SKYLOTEC system zarządzania jakością ISO 9001 oraz autorskie rozwiązania. Każda sztuka jest wielokrotnie indywidualnie kontrolowana w czasie całego procesu produkcji, odpowiadając wysokim standardom narzuconym przez producenta. Co więcej, dotyczy to nie tylko fabryk należących do marki, ale też i jej podwykonawców.
Maksymalna ochrona ludzi znajdujących się na wysokości - takie założenie od samego początku działalności przyświecało marce SKYLOTEC. Ta założona w 1947 roku w niemieckim Neuwied firma przez lata wyrobiła sobie renomę oraz wysoką rozpoznawalność, przede wszystkim wśród wspinaczy przemysłowych, dla których SKYLOTEC ma niesamowicie bogatą ofertę. Szczególnie widoczne jest to w energetyce wiatrowej, gdzie marka jest jednym z potentatów w kwestii ŚOI. Jednak ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, firma postawiła też mocno na rozwój w zakresie wspinaczki sportowej oraz Via Ferrat, przygotowując praktycznie kompletne kolekcje niezbędnego sprzętu. Niezależnie od przeznaczenia, produkty SKYLOTEC charakteryzuje wysoka jakość oraz przykuwające uwagę wzornictwo. Zdecydowana większość oferty powstaje w jednej z czterech europejskich fabryk, zlokalizowanych w Niemczech, Szwecji, Słowenii czy na Węgrzech, a o ich jakość dba rozbudowany i skrupulatny dział kontroli jakości.
Obsługiwane liny 9 -12 mm
Maksymalna waga użytkownika 250 kg (EN)
Maksymalna wysokość zjazdu 190 m
Dopuszczalny czas używania Nieograniczony
Normy EN 12481-2006 C, EN 361:2011, EN 15151-1