Wspinaczka skałkowa to nie tylko ekscytująca forma aktywności fizycznej, ale również sztuka pokonywania własnych granic i zdobywania nowych umiejętności. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wspinaczką, odpowiednie wyposażenie jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu podczas każdej wycieczki w góry. W tym artykule przedstawię podstawowy sprzęt, który powinieneś mieć przy sobie jako początkujący wspinacz. Sprzęt taki wykorzystasz do wspinania na ściance wspinaczkowej oraz podczas wspinaczki skałkowej. Dobra wiadomość jest taka, że sporo sprzętu z naszej podstawowej listy, wykorzystasz również podczas wspinania w górach i pokonywania dróg wielowyciągowych. Zapraszamy do naszego praktycznego przewodnika, listy zakupów początkującego wspinacza.
Jestem poczatkującym wspinaczem, czego potrzebuję?
Podstawowy zestaw to taki, który umożliwia nam wspinanie sportowe po drogach wyposażonych w stałą asekurację. Taki zestaw z powodzeniem wykorzystamy również na ściankach wspinaczkowych które umożliwiają prowadzenie dróg z dolną asekuracją.
Uprząż wspinaczkowa
Uprząż jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego wspinacza. Zapewnia ona nie tylko bezpieczeństwo podczas wspinaczki, ale także komfort i szybki dostęp do dodatkowego sprzętu takiego jak ekspresy. Wybierając uprząż, warto zwrócić uwagę na regulacje rozmiaru. Najbardziej uniwersalne uprzęże mają możliwość regulacji w pasie oraz w nogawkach. Pas biodrowy powinien być dopasowany do naszej sylwetki natomiast w pasach udowych powinno być nieco więcej luzu. Uprząż powinna być przede wszystkim odpowiednio dopasowana i wygodna dlatego warto ją przymierzyć i zawisnąć w niej przed zakupem. Uprząż nie powinna sprawiać nam nadmiernego bólu podczas dłuższego wiszenia. Kolejne kryterium to waga uprzęży. Na rynku dostępne są bardzo lekkie modele przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych oraz modele przeznaczone do skituringu.
Przedstawiamy kilka modeli uprzęży wspinaczkowych które polecamy dla osób początkujących:
Kask
Kask to niezbędna ochrona głowy podczas wspinaczki. Chroni naszą głowę przed spadającymi kamieniami lub przed uderzeniem w skałę. Wybierając kask, upewnij się, że jest on dobrze dopasowany. Kask zbyt duży lub źle dopasowany będzie się zsuwać lub uwierać w głowę. Warto dodać, że wszystkie kaski które oferujemy spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są modele kasków wykonane z materiałów lekkich - są to tzw. kaski piankowe. Kaski pełne a więc z zewnętrzną skorupą są nieco cięższe, ale praktyka pokazuje, iż są one wytrzymalsze a czas ich eksploatacji dłuższy. Kupując kask upewnij się iż posiada on otwory wentylacyjne, mocowanie na latarkę czołową oraz możesz go używać wraz z okularami lub goglami. Kask warto przymierzyć przed zakupem aby być pewnym że jest odpowiednio dopasowany.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kasków wspinaczkowych:
Buty wspinaczkowe
Dobrze dobrane buty wspinaczkowe zapewnią Ci pewne trzymanie się skał i precyzyjne stawianie stóp. Powinny być one wygodne, ale także zapewniać odpowiednią sztywność, aby umożliwić precyzyjne wchodzenie na małe krawędzie i niewielkie występy skalne. Buty wspinaczkowe możemy w uproszczeniu podzielić na dwa rodzaje: buty o małej krzywiźnie i szerszym śródstopiu dla początkujących wspinaczy oraz buty o znacznej krzywiźnie, bardziej dopasowane do stopy z precyzyjnym czubkiem. Na początek zdecydowanie lepiej zakupić buty wygodne które pozwolą nam skupić się na wspinaniu i podnoszeniu naszych umiejętności, zamiast na… bolących stopach. Kiedy nasze umiejętności wspinaczkowe wzrosną i dojdziemy do wniosku że potrzebujemy bardziej precyzyjnych butów, wtedy warto rozważyć zakup drugiej pary butów które zapewnią odpowiedni sadomasochizm naszym stopom.
W naszej ofercie znajdziesz buty wspinaczkowe dla początkujących oraz zaawansowanych:
Lina wspinaczkowa
Lina wspinaczkowa dynamiczna jest kluczowym elementem sprzętu każdego wspinacza. Zapewnia ona nie tylko niezbędną asekurację podczas wspinania, ale umożliwia zjazd po zakończeniu drogi. Lina dynamiczna posiada specjalną konstrukcję która absorbuje siły działające na ciało podczas odpadnięć lub upadków, minimalizując ryzyko urazów. Kupując linę pojedynczą, do wspinaczki skałkowej dla początkującego wspinacza warto wybrać model o średnicy 9,5mm-10,5mm. Najpopularniejsze długości lin to 50 m oraz 60 m. Taka lina pozwoli nam wspinać się na większości dróg wspinaczkowych w Polsce. Osoby bardziej zaawansowane wybierają liny o mniejszej średnicy lub liny o długości 70-80 m dedykowane do dłuższych dróg, oraz liny połówkowe do wspinania w górach.
Wybierz linę dla siebie spośród polecanych przez nas lin dla początkujących wspinaczy:
Przyrząd asekuracyjny typu kubek
Przyrząd asekuracyjny czyli tzw. kubek pozwoli nam asekurować wspinającego się partnera z dołu, asekurować z górnego stanowiska oraz zjechać na linie po zakończeniu wspinania. Niewątpliwą zaletą takiego przyrządu jest jego uniwersalność, sprawdzi się zarówno podczas wspinania w skałkach jak i w górach. Ma rynku dostępnych jest kilka sprawdzonych modeli które możemy polecić:
Automatyczny przyrząd asekuracyjny
Przyrządy automatyczne są niezwykle wygodne podczas asekuracji z dołu i asekuracji na wędkę. Ich niewątpliwą zaletą jest bezpieczeństwo, przyrząd sam blokuje linę zapewniając większą kontrolę nad liną. Przyrządy automatyczne są szczególnie polecane początkującym wspinaczom gdyż zmniejszają ryzyko wypadku niejako „wybaczając błędy”. Warto dodać, że wiele ścianek wspinaczkowych wymaga od osób wspinających się z dolną asekuracją, aby byli asekurowani przy pomocy takiego właśnie automatycznego przyrządu. Warto zaopatrzyć się zarówno w przyrząd typu kubek jak i w przyrząd automatyczny i dobierać te przyrządy w zależności od drogi i sposobu asekuracji.
Ekspresy
Ekspresy wspinaczkowe pozwalają nam prowadzić linę z dolną asekuracją. Podczas wpinania wpierw wpinamy je do punktów asekuracyjnych, a następnie do nich dopinamy linę. Ekspresy występują zazwyczaj w trzech długościach: krótkie 11-12cm, średniej długości 17-18cm oraz długie o długości ok. 25cm. Warto zaopatrzyć się we wszystkie trzy długości ekspresów gdyż pozwoli nam to uniknąć przesztywnienia podczas prowadzenia liny. Ekspresy różnią się również wagą oraz karabinkami. Polecamy ekspresy których karabinki pozbawione są wcięcia przy zamku o które może zahaczyć się lina. Warto posiadać ich co najmniej 12 ekspresów, jednak zanim rozpoczniesz wspinanie na drodze ubezpieczonej, sprawdź w przewodniku wspinaczkowym czy masz odpowiednią ilość ekspresów. Czasem zdarzają się drogi do pokonania których potrzeba więcej ekspresów.
Karabinki
Karabinki to kolejny, niezbędny element zestawu wspinaczkowego. Karabinki podczas wspinania, mają bardzo wiele zastosowań: do wpięcia liny w przyrząd asekuracyjny, do założenia wędki, do budowy stanowiska a także do podwieszenia plecaka lub butów wspinaczkowych na stanowisku pośrednim. Warto mieć co najmniej trzy karabinki typu HMS oraz kilka niezakręcanych.
Linki pomocnicze – repsznury
Repik czyli linka pomocnicza o średnicy 6mm jest niezbędna podczas zjazdu na linie. Długość takiego repa powinna wynosić około 130 cm a jego końce zawiązujemy kluczką. Taką linę kupisz w naszym sklepie na metry lub w zestawach.
Warto również posiadać drugi odcinek repa o długości około 170 cm którego możesz użyć do sytuacji awaryjnych i ratowniczych.
Pętle wspinaczkowe
Pętle wspinaczkowe używane są do budowy stanowisk, jako lonże zjazdowe, do wykorzystania naturalnych elementów skały jako punktu asekuracyjnego czy też jako lonże sprzętowe noszone na klatce piersiowej jeśli skończyło się nam miejsce w szpejarkach przy uprzęży. Ich ogrom zastosować i funkcjonalność powoduje iż należy mieć kilka lonży o różnych długościach. Lonże produkowane są z poliamidu oraz z dyneemy. Przed użyciem zapoznaj się koniecznie z ograniczeniami wykorzystania lonży z dyneemy.
Pętla szyta typu daisy lub lonża regulowana
Daisy jest niezwykle przydatną pętlą-lonżą, która umożliwia nam szybkie wpięcie przyrządu zjazdowego i zjazd na linie oraz wpięcie się do stanowiska. Regulacja długości nie wymaga zawiązywania węzła a po skończonym zjeździe nie musimy rozwiązywać zaciśniętego węzła jak to ma miejsce w przypadku użycia pętli. Dedykowana lonża zdecydowanie przyśpiesza nam czynności wykonywane na stanowisku i podczas zjazdu.
Woreczek na magnezję i magnezja
Magnezja pochłania wilgoć zapewniając lepszy chwyt naszym spoconym dłonią. Proszek wsypywany jest do specjalnego woreczka podczepianego do tylnej części uprzęży lub na osobnym pasku. Dzięki temu wspinając się możemy po nią sięgnąć zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Szczególnie polecamy magnezję w płynie. Jej zdecydowaną zaletą jest brak kurzu i dlatego na wielu ściankach wspinaczkowych zaleca się używanie magnezji w płynie.
Podsumowanie - praktyczna lista dla początkującego wspinacza
- Uprząż (1 szt.)
- Kask (1 szt.)
- Buty wspinaczkowe (1 szt.)
- Lina dynamiczna o długości 50-60 metrów (1 szt.)
- Przyrząd asekuracyjny typu kubek i/lub automatyczny (1 szt.)
- Ekspresy (krótkie 6 szt., średniej długości 4 szt., długie 2 szt.)
- Karabinki (HMS 3 szt., niezakręcane 3 szt.)
- Repsznur (odcinek o dł. 130 cm i 170 cm)
- Pętle wspinaczkowe (60 cm, 80 cm, 120 cm, 150cm)
- Pętla zjazdowa typu Daisy
- Magnezja i woreczek na magnezję
Autor
Amadeusz Lisiecki
Doświadczony taternik jaskiniowy, wspinacz, fotograf, ratownik medyczny i ratownik jaskiniowy, rekonstruktor historyczny epoki wczesnego średniowiecza. Z wykształcenia inżynier informatyk oraz dyplomowany ratownik medyczny. Technik linowy z uprawnieniami IRATA. Uczestnik wypraw jaskiniowych w Alpy oraz Kaukaz. Dwukrotnie zszedł na dno najgłębszej jaskini świata Krubera-Voronia. W swojej działalności wysokogórskiej zdobył Mount Black oraz Kazbek.
Założyciel i właściciel sklepu górskiego i turystycznego 9c.pl. Wychowanek oraz wieloletni członek Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Członek Grupy Ratownictwa Jaskiniowego.
Komentarze (0)